פרטי מרצה

ללא תמונה עדיין
שם מרצה : ד"ר פת אל יגאל
סווג : מרצה  * יועץ  * 
תחומי הרצאות : אסטרונומיה ואסטרופיזיקה   מדעים   עתידנות  
סלולארי :0544-887607
דואר אלקטרוני : igal@cosmus.co.il

הזמנת מרצה

הזמן מרצה

על המרצה

ד"ר יגאל פת אל
מרצה, מומחה באסטרונומיה ובאסטרופיזיקה
מנהל מדעי של מצפה הכוכבים בגבעתיים
ויו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה
ד"ר יגאל פת-אל - בעל ניסיון של למעלה משלושים וחמש שנה בתחום האסטרונומיה והוראת המדעים.

פעילות ציבורית, מדעית ומחקרית

ד"ר יגאל פת- אל הוא דמות מוכרת לכל חובבי האסטרונומיה בישראל בזכות פעילותו הציבורית הענפה בתחום האסטרונומיה והוראת המדעים והוא מרואיין ומרצה מבוקש בכל אמצעי התקשורת ובפורומים שונים .

יגאל חוקר מתנדב בחוג לגיאופיזיקה ומדעים פלנטאריים באוניברסיטת תל-אביב ונושא הדוקטורט שלו הוא בתחום השביטים במסגרת החוג לגיאופיזיקה ומדעים פלנטאריים של אוניברסיטת תל-אביב. מרצה במסגרת החוג לפיזיקה באוניברסיטת בר-אילן, מכהן כמנהל המדעי של מצפה הכוכבים בגבעתיים ויו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה משנת 1986. כתב עשרות מאמרים באכסניות שונות, עורך המדעי של אסטרונומיה – ביטאון האגודה הישראלית לאסטרונומיה, עורך ומחבר האלמנך השנתי של האגודה הישראלית לאסטרונומיה ומשמש כמנהל פורום האסטרונומיה של אתר.YNET

הנחה עשרות עבודות חקר של תלמידי תיכון מכל הארץ בנושא האסטרונומיה, היה שותף בצוות ההיגוי של פיתוח מגמת אוירו-חלל של משרד החינוך ואורט והיה שותף בפיתוח הקורס צפונות היקום של האוניברסיטה הפתוחה. שותף פעיל בצוות ההיגוי של החידון השנתי על שם אילן רמון, בשיתוף מכון ויצמן למדע ומשרד החינוך. עורך מדעי של ספרי מדע שונים וכן שותף בכתיבת תוכניות לימודים בנושא אסטרונומיה עבור משרד החינוך.

ספרים
עד כה חיבר 5 ספרים פרי עטו
· המדריך להכרת השמים - המדריך השלם של האסטרונומיה התצפיתית. מהדורה ראשונה בשנת 1998, מהדורה שנייה בשנת 2005. מהדורה שלישית, 2008 ומהדורה רביעית 2011. ספר מומלץ בכל תחרויות אולימפיאדת האסטרונומיה של נוער שוחר מדע ואוניברסיטת תל- אביב.
· האנציקלופדיה של קבוצות הכוכבים – 2 כרכים, למעלה מ- 900 עמודים בנושא קבוצות הכוכבים. הוצאת מעריב.
· אטלס קוסמוס לשמי ישראל.
· ספר השנה לשמי ישראל לשנת 2012
· ספר השנה לשמי ישראל 2013

נושאי ההרצאות:

החיפוש אחר קו האורך - משך עשרות מאות שנים התחבטו יורדי הים באשר לקביעת מיקומם על כדור הארץ בעת שהם מפליגים בימים. נעשו מאמצים חובקי עולם כדי למצוא שיטה שתאפשר מדידת זמן שתעזור באיכון מקומם שליורדי הים

3 הדקות הראשונות של הבריאה - סיפור היווצרותו של היקום וכל אשר בו על פי המודל של המפץ הגדול

האם אנחנו לבד ביקום - מה הסיכוי לקיומם של חיים תבוניים ביקום? ניתוח האפשרויות על סמך התגליות החדשות של כוכבי לכת אקסטרא-סולריים והתגליות במערכת השמש.

חייהם ומותם של כוכבים - כוכבים, כבני אדם, נולדים חיים ומתים. נסקור את התפתחותם ודרך חייהם של הכוכבים.

אנו אבק כוכבים - כל אטום בגופינו נוצר בליבתו של כוכב שגווע. על התפתחות היסודות ביקום.

חורים שחורים, כוכבי נויטרונים וננסים לבנים - על הכוכבים המוזרים ביותר בטבע, היכן שהזמן נעצר והיקום מתעוות.

מי השמיד את הדינוזאורים? - לפני 65 מיליון שנים הושמדו הדינוזאורים על ידי אסטרואיד ענק. לפני כשני עשורים פגע שביט בכוכב הלכת צדק. האם אנחנו עומדים בפני הכחדה המונית נוספת?

גילויים חדשים במערכת השמש - ההרצאה תסקור את הגילויים החדשים בחקר מערכת השמש שהתאפשרו בזכות חלליות ונחתות שנשלחו לתור את מערכת השמש בשני העשורים האחרונים.

טלסקופי החלל, גילויים חדשים - מטלסקופ החלל ע"ש האבל ועד לקפלר, כל התגליות החדשות שנעשו בזכות טלסקופי החלל ששכתבו את ספרי האסטרונומיה.

אסטרולוגיה - אמת או מדע? אסטרולוגיה היא הגורם להתפתחותו של מדע האסטרונומיה. אולם, האם היא תקפה והאם הכוכבים שלוטים על גורלנו?

ההיסטוריה של שמות הכוכבים - שמות קבוצות הכוכבים המוכרות לנו מקורן במיתולוגיה היוונית ובתרבות הערבית במזרח התיכון. נסקור את מקורות שמות קבוצות הכוכבים וגילגוליהם.

תקופת הקרח הבאה - אקלים כדור הארץ ידע טלטלות רבות באקלימו. תקופת הקרח הגדולה הסתיימה ויש האומרים שאנו בסיפה של התחממות גלובלית. האם השמש משפיעה על אקלמנו? מה עתידו של אקלים כדור הארץ וכיצד זה ישפיע עלינו.

חייזרים. אמת או דמיון - חדשות לבקרים אנו עדים לעדויות על מה שנדמה כעב"מים או חוצנים שהגיעו לכדור הארץ. מה הסיכוי שאכן אנו נזכה לביקור של חוצנים ומה עשויים להיות הסברים שונים לתופעת העב"מים?

כמו כן אפשרות להזמנת נושאי הרצאות בתחום האסטרונומיה, חקר החלל וחקר מערכת השמש לפי דרישה.

ד"ר יגאל פת אל.
טלפון: 03-6724303 נייד: 0544-887607
 

Ewise marketing