אבישי לנדאו

ראיון אישי

על התשוקה שבפיתוח משחקי ערכים ועל מה שחשוב...לי, לך ולנו

ראיון שנערך עם אבישי לנדאו - מרץ 2012

שלום אבישי ונעים מאוד,
שאלה: איך הגעת לתחום של פיתוח משחקי ערכים להורים ולילדים?

תשובה: "אתה יכול לגלות טוב יותר את אופיו של אדם במשך שעה אחת של משחק מאשר במשך שנה שלימה של שיחה". זוהי ציטטה של הפילוסוף הידוע אפלטון אותה החלטתי לשים על המשחק החדש כיוון שאני מאוד מתחבר אליה כאדם וכאיש מקצוע.

שאלה: מהם משחקי ערכים?

תשובה: אחלק את תשובתי לשניים ברשותך-
החלק הראשון-הסבר "מהבטן"- ציטוט של ילד בן 11 ששיחק עם אחיו ואימו בנוכחותי והגיע לקלף האחרון אותו לקח מהקופה ואמר: ..." בדיוק לקלף הזה חיכיתי כל המשחק, אבל את הקלף שאני חייב לזרוק אני לא כל כך רוצה לזרוק, ובטח לא את הקלפים שאספתי לאורך כל המשחק. אז מה אני עושה?"... והוא מסתכל על אימו ועליי בתחינה. וזהו בעצם שיקוף של החיים: המשחק מכריח אותנו, כמו בחיים האמיתיים, לבחור ולהחליט מה יותר חשוב לנו ממה בתקופה זו או במצב מסוים.
החלק השני: הסבר "מהראש"- שכלתני: משחקי ערכים מאפשרים לילדים ולהורים שיח פתוח ואמיתי ממקום של דיאלוג, התבוננות ובעיקר הקשבה זה לזה.
המשחק מאפשר להורים להבין טוב יותר את הדברים שבאמת חשובים לילדיהם ולהיפך (כאשר מדובר בילדים יותר בוגרים). המשחק מאפשר לכל משתתף לזהות ולבחור את מה שהכי חשוב לו בתקופה זו של חייו ואם רוצים ניתן בנקל גם לאתר היכן נמצאים הפערים הגדולים ביותר בין הרצוי למצוי ולבנות סביב זה תוכנית לפעולה. שאלה: מה אמרה על המשחק מיכל דליות ("הסופר נני")?

תשובה: "... המשחק גורם לשיתוף פעולה והכירות מעניינת בין ההורים והילדים והוא מאד רלבנטי לתקופה פוסט מודרנית זו, בה דיון על ערכים לא תמיד מתקיים או מוערך"....

שאלה: זהו משחק מחשב או משחק קופסא?

תשובה: זהו משחק קופסא פשוט וידידותי ובו חוברת הנחיות וקלפים ובהם איור, שם הערך במילה ובמשפט וכלי עזר אותם ניתן להוריד מאתר המשחק.

שאלה: איך משחקים ומי מנצח?

תשובה: ישנן מספר רב של אפשרויות, מותנה במספר המשתתפים, בהרכבם ובמקום בו הם נמצאים. במשחק הבסיסי כל משתתף מקבל מספר קלפים והמשחק מתנהל בדומה למשחק הרמי (Remi).המשתתפים משחקים עם קלפים פתוחים ומשוחחים לאורך כל המשחק על הקלף שקיבלו ועל הקלף שבחרו לזרוק וצריכים לרכז לעצמם את הערכים החשובים להם ביותר. היופי במשחק זה שאין מנצח יחיד אלא כולם מנצחים ויכולים להרוויח מיתר המשחקים משובים אמיתיים על מה שנחוץ להם, על מה לא כדאי להם לוותר ועוד-ממש "מתת ערכים".

שאלה: איך בכלל הגעת לפיתוח משחקי הערכים?

תשובה: בשנים האחרונות פרשתי מניהול בכיר בתחום ניהול משאבי אנוש בארגונים והקמתי את "חלקת אלוהים הקטנה שלי": המרכז לניהול ואימון על פי ערכים.

שאלה: במה אתה עוסק שם ואיך זה מתקשר לפיתוח משחקי הערכים?

תשובה: אני עוסק בייעוץ ארגוני, באימון עסקי, באימון אישי ובאימון משפחתי, מייצג בישראל חברת ייעוץ קנדית, עוסק בפיתוח מוצרים ומודלים לאנשי מקצוע, בכתיבה בתחום הערכים ובפיתוח משחקי ערכים לעולם ולישראל, כולם בשיתוף פעולה עם גורמים נוספים.
שאלה: מהם המוצרים שפיתחת ואת מי הם משרתים?

תשובה: הספר: "מה שחשוב...בארגונים / "ניהול על פי ערכים" (המהדורה השלישית) תצא לאור בקרובובימים אלו אני שוקד על הוצאת הספר החדש: "מה שחשוב...באימון / אימון על פי ערכים" המיועד לציבור הרחב- שניהם מפרי עטו של עמיתי לפעילות, שותפי ואחי-פרופ' שמעון דולן. בנוסף לכך פיתחתי בשותפות עם מכון שינוי את מודל: "ניהוג משפחה על פי ערכים" וכן ארבעה משחקי ערכים- האחרון שבהם: "מה שחשוב"...משחק ערכים.

שאלה: נשמע גדוש ומרתק. יש עוד תוכניות בקנה?

תשובה: שלושה חלומות נותרו עדיין בלתי ממומשים:
האחד - ספר ילדים שיספר סיפור חווייתי אשר לוקח רעיון מרכזי אחד או יותר ממודל הערכים.
השני - פיתוח משחק ערכים ממוחשב.
השלישי – "גן ערכים"- פיתוח קונספט ייחודי להקמת גן ילדים אשר יפעל על פי מתווה המודל ותוך מעורבות גם של הילדים בעיצוב תכני הפעילות. .

ברצוננו להודות לך על נכונותך להתראיין ולהיחשף.
יישר כוח בפעילותך.

 
חזרה לרשימת הכתבות
Ewise marketing