עולם הערכים כמטוטלת

אבישי לנדאו

עולם הערכים כמטוטלת או כג'אגלינג??? או: מה שחשוב... בעולם הערכים

אבישי לנדאו

החקר והעיסוק בעולם הערכים- כמעצב תרבות בארגון, בעולם החינוך ובמשפחה, מלמד עד כמה מחד גיסא הנושא מהווה את הציר המרכזי של חיינו ומצד שני עד כמה ישנו ערבוב מושגים וציניות בנושא. 

"ערכים הם אמות מידה אידיאליים המבוססים על השקפות עולם ביחס לשאלות של צדק, מוסר, אמת, אסתטיקה וסוגיות נוספות. הערכים קובעים מה נכון וראוי בחברה מסוימת. הערך מכתיב את היעדים מטרות העל, ואלו מכתיבות את הנורמות, שהן כללי התנהגות מחייבים". (ויקיפדיה)

לא אחת ישנו עירוב מושגים ומושגים כמו: "חינוך לערכים", "קוד אתי" נשמעים וברוב המקרים כשאנו משתמשים במושג הערכים אנו מתכוונים לסט הערכים האתיים.

ישנן מתודולוגיות שונות לעיסוק בתחום הערכים, לעיסוק בבחירת הערכים מתוך עולם אסוציאטיבי פתוח לגמרי, לעיסוק "במחרוזות הערכים", ל"חילוץ ערכים" ולתרגום הערכים מ"פלקט על המקרר" או הפלקט על לוחות המודעות בארגון או בבית הספר-למשהו אמיתי, חי ובועט בחיי היום יום.

מודל "ניהול על פי ערכים" ®  ומודל "אימון על פי ערכים"® עוסקים בתחום התרבות והחזון ובשילוב שבין ערכים, ארגון, עולם החינוך, עולם המשפחה ואימון.

סיווגנו את עולם הערכים לשלושה צירים:

הציר הרגשי-תשוקתי, הציר האתי-חברתי והציר הכלכלי-פראקטי המהווים יחדיו את השלם של היחיד, המשפחה או הצוות בעבודה.

נסו לדמיין מטוטלת הנעה כל הזמן בין שלושת הצירים הללו, משנה את הזוויות שלה בתקופות החיים השונות שלנו, ומשתנה מאחד לשני, ממשפחה למשפחה ומצוות בעבודה אחד למשנהו-  זהו הדי.אן.אי הייחודי (D.N.A).

מבט אל עבר שלושת צירי הערכים מאפשר לנו תהליך של התבוננות עצמית או ראית המשפחה או הצוות בעבודה ומבט ממעוף הציפור (בדומה לתוכנת - "Google Earth"אשר נותנת לנו אפשרות לביצוע זום מרמת היבשת, למדינה, לעיר, לרחוב ולבית) : האם אני יותר "רגשי", יותר "חברתי" או יותר "כלכלי". יש לכך חשיבות רבה בטרם אנו צוללים לעומק לבחירת הערכים עצמם.

בתוכנת הערכים, בשאלוני הערכים וב"מה שחשוב"...משחק הערכים, אשר פותחו בצד המודל, ישנה אפשרות למקם את בחירותינו על גבי שלושת הצירים ולקבל תמונה ויזואלית טובה המהווה סוג של הדמיה.

 

לסיכום, מבט אל עבר עולם הערכים באמצעות סיווגו לשלשה צירים של ערכים והמחשתו באמצעות המטוטלת או הג'אגלינג מהווים כלי ייחודי וחדשני אשר מסייע רבות בעבודה למטפלים, יועצים, מאמנים, צוותי חינוך, צוותי משאבי אנוש וכמובן למשפחות אשר מעוניינות לעסוק בנושא.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

(*) הכותב הינו מנהל המרכז לניהול ואימון על פי ערכים, יועץ ארגוני בכיר ומאמן (MA), שותף  לפרופ' דולן: למהדורה בעברית של: "מה שחשוב...בארגונים / ניהול על פי ערכים, למהדורה בעברית של: "מה שחשוב...באימון / אימון על פי ערכים ול"מה שחשוב...משחק ערכים  www.equity-mds.com

(**) מה שחשוב... המטוטלת והג'אגלינג: שלושת צירי הערכים: מודל ניהול על פי ערכים ®

Copywriter איור הג'אגלינג: רן לנדאו / Illustrator   איור הג'אגלינג: איתן דניאל

(***) צילום המטוטלת נעשה ע"י המחבר במוזיאון לאומנות בסאון חוזה-קוסטה ריקה

 

 
חזרה לרשימת הכתבות
Ewise marketing