קפיצה לרוגע

רוצים שלווה? תכירו את המדיטציה האקטיבית

קפיצה לרוגע
רוצים שלווה אבל נעשים עצבניים רק מהמחשבה על ישיבה בשקט מוחלט?
תכירו את המדיטציה האקטיבית – שלווה פנימית באמצעות צעקות וקפיצות

מאמר מעיתון ישראל היום:

פורקן רגשי מבוקר

רבות נכתב ונאמר על יתרונותיה של המדיטציה, שאומצה בחום על ידי המערב. המטרה העיקרית בתרגול מדיטציה היא השתקת המחשבות הפנימיות ומתן מנוחה לתודעה. במצב הזה מתאפשרת התבוננות פנימית מרוכזת ועמוקה של האדם לתוך עצמו, דבר שאם מתאמנים בו על בסיס יומיומי מביא לאיזון נפשי , ליכולת התמודדות טובה יותר עם מתחים, לשליטה במחשבות, בדחפים וברגשות, לחידוד התודעה והאינטואיציה ועוד. אלא שהפרדוקס הגדול של המדיטציה השקטה הוא שדווקא אנשים עצבניים, מתוחים, חסרי שקט היפראקטיביים - שזקוקים לאיכויות המרגיעות שלה - מתקשים מאוד להתמסר אליה.

‏"מדיטציה אקטיבית מאפשרת פורקן רגשי מבוקר", מסבירה רונית דניאל, מדריכה בכירה למדיטציה ומנהלת מרכז La Vida‏ ברמת גן. "מחקרים מראים שאין תחליף לפורקן של כעס, ולכן המדיטציה השקטה ברוח הזן, שבה יושבים בשקט למשך זמן ממושך, מביאה לשקט חלקי בלבד ולא יכולה להשקיט אנרגיה גועשת של כעסים. אנחנו חיים בקצב מהיר, שמלא במתחים ובלחצים בכל התחומים. כולנו סופגים בכל יום אנרגיה שלילית שמייצרת מחשבות טורדניות, מונעת שקט ואף יוצרת נזק שבא לידי ביטוי גופני. המדיטציה האקטיבית מאפשרת לשחרר את המטענים השליליים שאנחנו צוברים באופן מבוקר, במקום שהם ייצאו על אנשים שקרובים לנו או שלא ישתחררו בכלל וייצרו בעתיד מחלות".

‏דניאל מקיימת סדנאות של מדיטציה אקטיבית המשלבות כלים ממגוון המדיטציות האקטיביות של אושו. "סדנאות האקטיביטציה נשענות על שלושה כלים מרכזיים, המיושמים במהלך כל מפגש: קול, תנועה ורגש. בחלק הקולי אנשים מתבקשים לדבר בג'יבריש ולצעוק. בשלב התנועה, הם מונחים להכות בכריות על הקיר, לרקוד ריקוד חופשי ולנוע ללא שום מחשבה או הגבלה. ‏בחלק הרגשי, הם מוזמנים לצחוק בקול רם, לבכות או לשחרר קריאות זעם. בהתחלה זה כמובן לא טבעי, אבל אחר כך זה הופך אמיתי. הכול נעשה באופן מבוקר על ידי המדריך".

רק בתום שלושת השלבים מגיע בכל זאת תורה של המדיטציה השקטה, שנועדה "לקרקע" את המשתתפים לאחר שפרקו כל עול. "המדיטציה האקטיבית אמנם מציפה ומשחררת דברים, אבל חשוב לסגור מעגל באמצעות המדיטציה השקטה כדי להכיל, להירגע ולקבל שקט עמוק. במצב הזה, אחרי פריקת כל האנרגיות השליליות המעיקות, גם להיפראקטיביים ביותר יהיה קל להתמסר לשקט". מדיטציה שקטה, אגב, חותמת את כל סוגי המדיטציות האקטיביות של אושו.

‏ עשו זאת בעצמכם

‏כל פעולה שאתם מרגישים שאתם נעלמים בתוכה ומשקיטים באמצעותה את המחשבות היא סוג של מדיטציה, והיא מביאה לרפיון ולפסק זמן נטול מחשבות. גם צפייה במשחק כדורגל או קריאה בספר היא פעילות מדיטטיביות במהותה, כיוון שהיא מביאה למצב של תודעה ריקה.

התאמנו בהתכוננות לשקט ובהשקטת המחשבות שעולות בכם, ונסו להתרכז רק בפעולה שאתם עושים. תוכלו ליישם זאת תוך כדי הליכה בחוף הים, שחייה בבריכה, פעילות במכשיר אירובי והאזנה למוסיקה, ציור או ריקוד חופשי. תוכלו‏, לסגור חלונות ברכב ולשיר בקולי קולות עם המוסיקה, או לצעוק לעבר הדיבורית כשהטלפון מנותק. גם ניקוי הבית ושטיפתו הם הזדמנות מצוינת להשקטת הנשמה – שוב, אם תתאמנו להשקיט את המחשבות ולהתרכז רק בעשייה.

ייעוץ: רונית דניאל, מרכז La Vida, רמת גן

 
חזרה לרשימת הכתבות
Ewise marketing