אנטי איג'ינג - מציאות או מיתוס?

רון יפה

אנטי-איג'ינג ?מציאות או מיתוס?

רון יפה, M.T.O.M, Dip.Nat

מומחה לרפואה סינית ונטורופתיה

להיות צעירים לנצח החלום של כולנו. האם זה אפשרי? בשנים האחרונות הולך ומתפתח מונח חדש וענף חדש בתחום הרפואה המשלימה- אנטיאג'ינג (Anti-aging). השימוש במונח זה הולך ותופס פופולריות רבה גם בתחומים נוספים כגון תעשית הקוסמטיקה, טבע ומזון. הוא נמצא בשימוש רב במסעי פירסום ויחסי ציבור של חברות שונות קטנות כגדולות, אך מה בעצם משמעותו? והאם יש בסיס מדעי לכל הטענות שמוצגות לצרכנים ע"י החברות המייצרות?

אנטיאג'ינג- תרגום מילולי, נוגד הזדקנות. כולנו מבינים (או שלפחות רובנו) שאי אפשר להחזיר את הגלגל אחורה. אותה גברת בת 70 לעולם לא תחזור להיות בת 20 אפילו שהיא מאוד רוצה. אז מה בעצם יש לנו במוצרים אלו? ומה בעצם הם עושים?

הטענה הבסיסית של החברות שמייצרות מוצרי אנטיאג'ינג והרופאים העוסקים בתחום זה היא ששימוש בחומרים מסוימים שקיימים בטבע בצורה סדירה ומבוקרת יכולים להאט את תהליכי ההזדקנות. על מנת שנוכל להבין מה הכוונה בלהאט את תהליכי ההזדקנות אנו צריכים להבין קודם כל מה זה אומר להזדקן.תשאלו כל אדם שעבר את גיל 60 מה זה אומר עבורו ותמצאו סיפור אחר לגמרי, אך למעשה יש לזה הגדרה מדעית ופיזיולוגית. הזדקנות מוגדרת כפגיעה מתמשכת ביציבותם של מערכות הגוף השונות, ניתן לתאר את התהליך הזה גם כתהליך המפחית את מספר תאי הגוף הבריאים ומאט את פעילותם. ישנם תאוריות רבות העוסקות בסיבות להזדקנות, אחת מהפופולריות ביותר היא תאוריות ההזדקנות כתוצאה מרדיקלים חופשים. רדיקלים חופשים הם מולקלות המכילות אלקטרון חופשי בקליפתם החיצונית. מצב זה גורם להם להיות בלתי יציבים. על מנת להגיע ליציבות, המולקלות האלו ינסו להשיג או לתת אלקטרון למולקלוה אחרת וע"י כך לפגוע בפעילותה. הצטברות של נזקים מסוג זה למולקלות חיוניות בגוף יכול לגרום להרס של רקמות, הורמונים ומוות של תאים. נזק של רדיקלים חופשיים נגרם בכל מקרה כתוצאה מצריכת חמצן ומתעצם בתנאים של זיהום אוויר, רעלים, חומרי הדברה, תרופות למינהם ומזון. הסימנים החיצוניים להזדקנות מעבר למראה החיצוני הם חולשה בשרירים, אובדן גובה, עליה במשקל, אובדן גמישות כלי הדם והעור והאטה בפעילות הורמונלית ואינזימתית. תאוריה נוספת לגבי הזדקנות היא תאוריות הסטרס. גוף האדם מסוגל להתמודד עם כמות מסוימת של סטרס גופני, נפשי ורוחני, אך למעשה רובנו נחשפים לכמויות גדולות יותר ממה שגופנו מסוגל להתמודד איתם. הסטרס שנוצר מחליש את גופנו ואת פעילותן של מערכות הגוף שונות.

לכן הרעיון העיקרי העומד מאחורי נושא האנטי אג'ינג זה שימוש במוצרים מקבוצת האנטיאוקסידנטים שהם חומרים נוגדי חימצון. הם בעצם נוגדים את ההשפעה המזיקה של אותם רדיקלים חופשיים. האנטי אוקסידנטים יכולים להיות ויטמינים, מינרלים, אינזימים ,צמחי מרפא ומזון. חלקם הגוף מייצר בעצמו וחלקם עלינו לקבל באמצעות המזון או באמצאות תוספי מזון. להלן דוגמא לכמה אנטיאוקסידנטים פופולריים: ויטמין C , ויטמין E, סלניום, חומצה אלפא ליפואית, פיקנוגנול, קואינזים Q10 , תה ירוק, אוכמניות , כורכום ושום. ישנם כמובן עוד רבים נוספים.

חומרים אלו שהזכרתי הם חומרים שפעילותם האנטיאוקסדינטית נחקרה רבות גם במסגרת החברות המייצרות אותם וגם במסגרת מחקרים מדעיים מקיפים.מחקר שנעשה באוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו לגבי השימוש בחומצה אלפא ליפואית וויטמין E כאמצעי טיפולי לנזק חימצוני באנשים מבוגרים הגורם למחלות כגון אלצהיימר, שבץ מוחי, נורופטיה סוכרתית ומחלות לב הראה תוצאות מבטיחות. הם מצאו שהשימוש בחומרים אלו מקטין את הנזק החימצוני ואת כמות הרדיקלים החופשיים בתאים. Therapeutic perspectives on the combination of alpha-lipoic acid and vitamin E," Gonzalez-Perez O, Gonzalez-Castaneda RI, Nutrition Research, 2006; 26(1): 1-5. (Address: Neurosurgery and Program in Developmental and Stem Cell Biology, University of California San Francisco, San Francisco, CA 94143, USA). . מחקר נוסף שנעשה באיטליה שבו קבוצה של חוקרים השוותה את אחוז האנטיאוקסידנטים בדם, פעילות הרדיקלים החופשיים והמצב הבריאותי של קבוצה של 100 בריאים ו62 נכים ומוגבלים מבוגרים בני 80+ לעומת 91 בני גיל הביניים . אותם מבוגרים בני 80 ומעלה הנכים הראו את הנזק הכי גדול של חימצון בגוף וכמות קטנה ביותר של אנטיאוקסידנטים בדם. לעומת אנשי גיל הביניים והמבוגרים הבריאים. (Mezzetti, A., Journal of the American Geriatrics Society, 1996;44:823-827).

שימוש באנטיאוקסידנטים באופן קבוע בצריכה פנימית בהחלט מאט את הזדקנות התאים ומשפר את תיפקוד המערכות בייחוד לב ,כלי הדם ועור. אך זה לא מספיק זה צריך להיות משולב בפעילות גופנית, תפריט בריא ושמחת חיים.

שימוש שגם הולך וגובר באנטיאוקסידנטים אלו נמצא בתעשיית הקוסמטיקה. פה לצערי הרב הרוב זה "עבודה בעיניים". זה שיש בקרם פנים כלשהוא קצת ויטמיןC או קואינזים קיו 10 לא יעשה פלאים למי שמורחת אותו. זה נכון שהאנטיאוקסידנטים הללו נכנסים לגופנו גם דרך העור אך ספיגתם בדרך זו היא אינה אידאלית . כמו כן על מנת שחומרים אלו יהיו אפקטיביים צריך לצרוך כמות גדולה שאינה נמצאת בתכשירים הקוסמטיים. רוב המוצרים מסוג זה הם גימיקים שיווקיים בלבד. זה נכון שזה לא רע ואפילו עדיף להשתמש במוצרי קוסמטיקה שמכילים אנטיאוקסידנטים וחומרים טבעיים נוספים אך צריך לדעת לבחור לפי האיכות ולא לפי המותג ולהבין שהם לא יעשו אותך יותר צעירה.

לסיכום , אנטיאוקסידנטים הם חשובים ביותר למגוון רחב של תהליכים בגוף ויעילים במניעת נזק לתאים. הם בהחלט יכולים להאט את תהליכי ההזדקנות בשילוב של תזונה נכונה ואורח חיים בריא. השימוש בהם צריך להיות בכמויות ומינונים אפקטיביים ולאחר התיעצות אם איש מקצוע והתאמתם למצבו הבריאותי של כל אדם. וכמובן עזרה של כולנו בשמירה על הסביבה והמנעות מחומרי רעל שנמצאים בסביבתנו ושאנו מפזרים לסביבה שיוצרים את אותם רדיקלים חופשיים. כל אלו יכולים לעזור לכולנו להאט את ההזדקנות ולחיות חיים בריאים וטובים יותר.
 

טלפון :03-6967474
פקס :03-6962943
אתר אינטרנט :http://www.healthleadership.co.il/
דואר אלקטרוני :mailto:tcmpwr@hotmail.com

 
חזרה לרשימת הכתבות
Ewise marketing