לחשוב כמו זברה -10 צעדים מגבירי יצירתיות

שרי בראל ובלה בלייכר

אומרים לנו לצאת מהקופסה.להקדים...להפתיע...לרגש. השתכנענו. אבל... איך?!

לחשוב כמו זברה?

מסע ליצירת פתרונות ורעיונות

מאת: שרי בראל ובלה בלייכר

"כל אחד יכול לשדרג את היצירתיות האישית שלו

ולהפוך לממציא פתרונות, רעיונות, אפשרויות"

הזברות

כל הזכויות על התוכן והאיורים שמורות ל"לחשוב כמו זברה"©

אומרים לנו לצאת מהקופסה, להפתיע, לרגש, לחדש. השתכנענו. אבל השאלה היא איך?

הספר לחשוב כמו זברה, כבר תורגם לסינית, איטלקית, אנגלית ובקרוב פורטוגזית, צרפתית וגרמנית

ספר חדש בשם לחשוב כמו זברה?, בהוצאת עם עובד, מרים את הכפפה ומציג רעיונות יישומיים להגברת היצירתיות של כל אחד. הספר, פרי עטן של שרי בראל ובלה בלייכר, יועצות פיתוח עסקי וחדשנות, הינו משל פילוסופי שנון המתמודד עם נושא היצירתיות מזווית ראייתן של חיות הג'ונגל. במהלך הספר החיות מתנדבות להעמיד את אסטרטגיות היצירתיות שלהן לטובת בני האדם ומציעות את שירותיהן כמאמנות חשיבה. הן מגלות איך למתוח את המוח, למנף הזדמנויות, להלהיב, להפתיע, לפרוץ גבולות. וזה עובד!

אכן בסופו ישנם סיפורי מנהלים ואנשים פרטיים, בוגרי סדנאות הזברה, שהצליחו למצוא רעיונות חדשים בפיתוח עסקי, התמודדות עם מתבגר, הצתת זוגיות כבויה והעלאת מוטיבציה בעבודה.

כמו הספר, כך בסדנאות היצירתיות, שרי ובלה מלמדות את כלי החשיבה ומאפשרות למשתתפים להמציא אפשרויות יצירתיות וחדשניות, רעיונות מפתיעים ופתרונות פורצי דרך לנושאים שעל הפרק. זה כבר עובד בצ'ק פוינט; בבית ספר לממציאים באוניברסיטת תל-אביב, שהקים הכריש אביב צידון עם יוסף שניידר; בבית הספר למקצועות התקשורת של שידורי רשת; ברשות למלחמה בסמים ואלכוהול, ברשת אורט והרשימה ארוכה. הספר מלווה בהמלצות: הדס גולדשטיין, מנכ"ל דהמרקר; אביב צידון, הכריש; פלי הנמר, מנכ"ל PC אנשים ומחשבים.

שרי ובלה חולמות להדביק את כל העולם. להפוך כל אדם ליצירתי יותר. במיוחד את מקבלי ההחלטות והמדינאים בכל מקום עד האדם הפשוט ביותר. להפוך את שפת הזברה לשפה רשמית. מגלומאני? יתכן. אבל הן הצליחו להדביק בהתלהבותן את שרון לכטר השותפה של רוברט קיוסאקי, מחברי רב המכר "אבא עשיר". הספר כבר תורגם לאנגלית, סינית, איטלקית ובקנה עוד הפתעות.

לחשוב כמו זברה חושף בפנינו על דרך ההומור והחוויה, שיטה מקורית להגברת הפתרונות היצירתיים והחדשנות בעסקים ובחיים באמצעות תכסיסי היצירתיות של חיות הג'ונגל שהופכות ל...חיות אימון? ומאפשרות לכל אחד לבצע סיעור מוחות פורה עם עצמו. השיטה, מבוססת על 15 שנות ניסיון מצטבר בייעוץ ואימון עסקי, שיווק פרסום והסברה, מיושמת בהצלחה בקרב מנהלים, יועצים, חברות וארגונים.

איך ממציאים רעיונות מפתיעים? יוצאים מקופסת החשיבה שלנו כדי להיכנס לקופסאות חשיבה רבות אחרות, ולחשוב בסגנון חשיבה שאינו מובן מאיליו. כל חית אימון מאמנת אותנו לשבור קיבעון ולחשוב בזוית חשיבה שונה ומאפשרת לצאת מהראש ומדפוסי החשיבה של עצמנו -ולהמציא אפשרויות חדשות. למשל...

o הזיקית, מומחית בהחלפת צבעים, מאמנת אותנו לא להיתקע בפתרון אחד ולבחור בפתרון האופטימאלי בכל רגע. (כמו קרם יום וקרם לילה)

o החמור, שנתפש כטיפש למרות היותו חיה אינטליגנטית מאמן אותנו בהורדת ערך מכוונת (למשל, במו"מ).

o הקוף, שמחקה אחרים בזכות זכרונו ויכולת האבחנה שלו, מאמן אותנו שיצירתיות אינה דורשת תמיד להמציא את הגלגל מחדש ואפשר להעביר מודלים מצליחים מתחום אחד לאחר, בלי להעתיק, אלא תוך כדי יצירת וריאציה מעניינת שהיא זו שיוצרת חדשנות. (למשל: לק בצורת פרח, תרופות גנריות ? המעתיקות תרופות שפג תוקף הפטנט שלהן)

o הפרה הקדושה מאמנת אותנו שאפשר לשנות מציאות על-ידי "שתילת ערך" - בניגוד לכל הפרות, בהודו לא שוחטים אותה בזכות ערך של קדושה. (כמו המושג "יין צעיר" שהפך יין לא נחשב למבוקש בעקבות חגיגות הבוז'ולה או שסחורה ישנה מאוד הופכת למבוקשת בזכות תפישתה כ"ענתיקה")

o הלטאה שבעת סכנה מוותרת על זנבה, מלמדת אותנו לוותר על משהו חשוב, שנראה חלק בלתי נפרד, בכדי לצמוח מחדש. (כמו: מזל"ט ? מטוס שויתר על שני דברים חשובים שהם סוד כוחו: על הטיס ועל הגודל או גוגל שמוותרת לעובדיה על יום עבודה לטובת חשיבה יצירתית)

o התמנון, מפעיל שמונה זרועות, שיכולות לפעול כל אחת בנפרד ? מאמן אותנו לא להסתפק ב-2 ידיים. כאשר חושבים כמו תמנון חושבים רק על שיכפול, מינוף ומה היינו עושים אם היו לנו שמונה ידיים. (למשל, בסדרת ספרי "אבא עשיר" מדברים על שיכפול המשאבים דרך יצירת הכנסה פסיבית ממקורות רבים)

o התוכי שאוהב לשחק ולהשתובב מזכיר לנו כל הזמן לא לשכוח להוסיף התלהבות וחוויה, גם לנושאים רציניים (למשל: ליצנות רפואית)

ואלו רק חלק מתוך 53 חיות אימון? בשיטה, שמאפשרות למנהלים ואנשי עסקים להתמודד עם סוגיות כמו: כיצד למכור יותר, להתמודד בשוק תחרותי משתנה, להעלות מוטיבציה של עובדים; לאנשים בכלל לפרוץ גבולות, לשפר יחסים, ליצור זוגיות, להתמודד עם ילדים או...להיבחר לראשות העיר

ואפרופו... כמה רעיונות יצירתיים למועמדים לראשות ממשלה בשפת הזברה:

o לחשוב כמו לטאה ולוותר על משהו שנראה בלתי ניתן לוויתור. למשל על סיסמאות... על מצע... על הבטחות... על הוצאות... על השמצות... הוויתור יאפשר לרעיון חדש לצמוח במקומו

o הקוף ישלח אותנו ללמוד ולהביא שיטות חדשות מעולם אחר או מתחום אחר תוך כדי יצירת וריאציות חדשות רעננות, למשל: מהבחירות בארה"ב (ברק, הילרי), מעולם הפרסום (1+1, חבר מביא חבר), מעולם קידום המכירות (תערוכה, יריד), תוכניות הריאליטי (SMS)

o התמנון יחייב אותנו לחשוב את מה ניתן לשכפל או למנף?

ראשית הוא ימליץ לנו להכין רשימה של כל ה"שחקנים" המשתתפים בבחירות ולהתמקד בפתרונות שכפול ומינוף המוצלחים בהם, לדוגמה: כל פעיל חייב להביא לפחות 10, כל מטה חייב להכפיל את עצמו מידי שבוע, כל חבר מפלגה חייב להפעיל 8 זרועות, לפחות (מפגשים/ שיחות טלפון/אימלים/SMS/ חוגי בית/ו...

o החמור לא מוכן להתאפק ומבקש להזכיר לכולם שלפעמים לקפוץ בראש ולהגיד "אני"..."אני" יכול להביא את ההיפך. יש מקרים בהם חשוב להיות "אבו נפחא" ולהראות גדול ממה שאנחנו באמת, אבל לפעמים צריך להיות חכם ולבוא בצניעות. הפוך מהמצופה.

o התוכי, המאמן הקופצני, שמייצג הכנסת ערכים של חוויה, התלהבות ושובבות, מציע רעיון מהפכני ? למה לא להפוך את הבחירות לחגיגה שמחה, מקבלת, משעשעת?

למשל: לעשות קמפיין הומוריסטי

תודו שזה כיוון שעוד לא נראה במחוזותינו.

את ערכת קלפי היצירתיות ניתן לרכוש באתר http://www.thinklikeazebra.co.il/

 
חזרה לרשימת הכתבות
Ewise marketing