על יחסים כבשים והצלחה בחיים

רחי ורטהיימר

על יחסים, כבשים והצלחה בחיים

רחי ורטהיימר שואלת ועונה איך הופכים את חיינו לברי בחירה ושליטה, ובכך משפרים את איכותם ואת היכולות להצליח בכל מעגלי החיים.

יום אחד, בעת שהמנהל עבר במסדרון, פנה אליו אחד העובדים ואמר: "אני צריך לשאול אותך משהו דחוף...". המנהל, שמיהר מאוד והיה לחוץ, ענה לו: "לא עכשיו..." תוך שהמשיך בדרכו.

ראו איך אירוע "סתמי" זה עולה לארגון בזמן עבודה יקר ופוגע באיכות החיים שלו ושל עובדיו: אותו עובד נפגע חיש מהר שהרי המשמעות והפרשנות שהוא נתן לאמירה של המנהל הינה: "אני לא חשוב לו, הוא לא מעריך אותי...". העובד ישב כמה שעות בחדרו וליבה את רגשותיו, תוך שהוא משתף באירוע כמה חברים ושומע את חוות דעתם. החברים ספרו לחבריהם... הרכילות הייתה בעיצומה... והאירוע הכה גלים. העובד חיכה שהמנהל יבקש ממנו סליחה על זה שהוא פגע בו. אותו עובד, מאמין בדיאלוג הפנימי שלו שהמנהל לא מעריך אותו, לא מבין שהמנהל בסך הכל היה עסוק באותו הרגע במשהו אחר. כך, ממשיך העובד להיות מתוסכל, חסר מוטיבציה ותפוקתו הולכת ויורדת...

ברור שהמנהל שלנו לא היה רגיש לצרכיו של העובד ואולי אפילו לא שם לב להלך רוחו הירוד. לאחר מספר ימים בא המנהל וביקש מהעובד דוח כלשהו והעובד הפגוע הגיב באגרסיביות. המנהל פרש זאת כחוצפה, והדיאלוג הפנימי שלו היה דומה לדיאלוג הפנימי של העובד ("הוא לא מכבד אותי"), אולי בתוספת אמירות אישיות כמו: "אני לא מנהל מספיק טוב...". כך, מתחיל כדור השלג להתגלגל... כשנקודה רגישה ("כפתור") של אדם מדברת עם נקודה רגישה של אדם אחר ? אז אנו עדים למתחים, למריבה, לפיצוץ ולעיתים זה מגיע אף לפיטורים!

על רגשות ויחסים

חוקרים רבים מצאו כי בבסיס ההצלחה ואיכות החיים בעבודה "נמצאים" היחסים בין העובדים לבין עצמם ובין המנהלים לעובדים. יחסים טובים גורמים לתוצאות טובות.

ומהם בעצם יחסים? יחסים הם תוצר של רגשות, הנובעות מאירועים שקורים ומהפרשנות שהאדם נותן לאירועים אלו. הפרשנות והמשמעויות הינם תוצר של הדיאלוג הפנימי הנמצא בראשו של כל אדם ומושתת על המניעים הבסיסיים שלו מחד, ועל נקודות החולשה שלו ? על הכפתורים שלו, מאידך.

עובדה ------פרשנות אוטומטית (כפתור/נקודה רגישה)---------------רגש----------תגובה

ה-כבש"ה?

לשיטתנו, לכל אחד מאתנו יש עניין עם כבש"ה, ותפקידם של המנהלים ועובדים הוא לחזק את הכבש"ה העצמית שלהם וכך גם את של האחר.

אז מה זאת אותה כבש"ה כשעוסקים בבני אדם וביחסים?

לכל אדם באשר הוא קיימים מניעים בסיסיים: כבוד, בטחון,שייכות והצלחה (ה-כבש"ה). מחד, מניעים אלו הם הכוח המניע שלנו, אך מאידך, עליהם יושבים נקודות החולשה שלנו ? הכפתורים.

לכל אדם חשוב להיות משמעותי, נחוץ, משפיע או חשוב ? הכבוד. לכל אדם חשוב להרגיש קיים, גם פיזית וגם כלכלית - הביטחון. לכל אדם חשוב להרגיש חלק ממשהו, שהוא לא לבד, שהוא אהוב או רצוי ? השייכות, וכך גם חשוב לו להצליח, שיסמכו עליו ושהוא יעשה טוב בכל - הצלחה.

בשל ראשוניותם של מניעים אלו, אנו כה רגישים אליהם. רגישויות אלו הינם תולדה של אירועים בעברינו הסקנו מסקנות שמאז ועד היום נשארו חרוטות במוחנו כנקודות רגישות/כפתורים המציתים אצלנו תגובות אוטומטיות. הן מוקפצות מהזיכרון הרגשי במהירות הבזק.

הכפתורים הנפוצים בקרב בני האדם סביב הכבוד, בטחון, שייכות והצלחה - מוצגים בספר ?לרא(ע)ות את הכבשים ?עמוד 47.

מודל ארבעת הכבשים

בסדנאות ואימונים שאנו עורכים בארגונים, לעובדים ומנהלים מוצג, נלמד ומיושם מודל ארבעת הכבשים: הכבשה השחורה, האדומה, הלבנה והסגולה.

מודל יישומי ופשוט זה לפריצת דרך באיכות החיים הארגונית (במנהיגות, בהנעה ,ביחסים ובשירות), נשען על המניעים והכפתורים ומציג להם פיתרון תוך שימוש במודל הכבשים. לכל כבשה מחשבות/פרשנויות אוטומטיות, רגשות והתנהגויות משלה.

הכבשה השחורה שוכנת לה במוח ההישרדותי ו"קופצת" כאשר הכפתורים סביב הביטחון והשייכות מופעלים. הרגש שמופיע במצבים אלו הינו פחד, חרדה, כאב עמוק או דיכאון. במצב זה תגובותיהם של האנשים הינן אלימות, בריחה או התגוננות.

הכבשה האדומה קופצת כאשר הכפתורים סביב הכבוד או ההצלחה מופעלים. הרגש המופיע במצבים אלו הינו כעס, רוגז, עלבון, אכזבה, תסכול וכדומה.

הכבשה השחורה והאדומה הינן כפתורים מהעבר. הן עולות אוטומטית מתוך הזיכרון ובאותו הרגע מתחילים עיוותים מחשבתיים וצביעת העולם בשחור. אנו כל כך מאמינים בכפתורים ובדיאלוג הפנימי שלנו עד כדי אמונה שמה שאנחנו חושבים זו האמת.

עם זאת, ברוב המקרים אין הלימה בין הדיאלוג הפנימי שנבע מהפעלת הכפתור לבין המציאות בפועל ותפקיד המודל לחשוף ולפתור זאת.

לעומת הכבשה האדומה והשחורה, הכבשה הלבנה והסגולה משקפות מצב אליו אנו שואפים, הן ברמה האישית שלנו כבני אדם ועל אחת כמה וכמה כמנהלים.

הכבשה הלבנה מופיעה כאשר אנו מחזקים את עצמנו ואומרים: "אני חשוב , אני קיים, אני שייך ואני מוצלח". דהיינו, מחזקים אחד או יותר מארבעת המניעים.

במצב זה הרגש הינו שביעות רצון וסיפוק. לכן כה חשוב שנפעל ונעשה פעולות שייגרמו לעובדים שלנו להגיד דברים טובים על עצמם. למשל, נאמר בוקר טוב, נתייחס לאירועים אישיים, נקשיב, נציין הצטיינות, נפרגן, נתנצל כשהבנו שפגענו במשהו, נחנוך, נלמד, נתייחס וכו'. הכבשה הלבנה אם כן היא האגו "הטוב" שלנו, הערך העצמי שלנו והביטחון העצמי הגבוה.

מה שהכי חשוב זה ליצור את הכבשה הסגולה שלנו: הכבשה שמעבר לאגו, ההוויה שלנו ( (beingשהיא הלהט שלנו, השאיפה שלנו והחזון הערכי שלנו. לכבשה הסגולה שני תפקידים עיקריים: האחד, להיות המצפן שלנו ? לפעול ולהתנהג בצורה פרואקטיבית וליצור את המציאות הרצויה לנו. התפקיד השני של הכבשה הסגולה הינו להוות השראה לכל גירוי או אירוע באשר הוא "ולחבק" (חיבוק דוב) את התגובה האוטומטית עוד בראשיתה. אנו עושים זאת בטכניקה מיוחדת.

מניסיוננו, מנהלים ועובדים שפועלים מהכבשה הסגולה מצליחים להניע את עצמם, להגיע לתוצאות יוצאות דופן ולהעלות את איכות החיים שלהם, של הסובבים אותם ושל הארגון כולו. עוד אציין שמודל הכבשים ישים גם לחיינו הפרטים על שלל אתגריהם בתחומי הזוגיות, הורות, ועוד.

רחי ורטהיימר, מנכ"ל RelationSheep - חברה ליעוץ, ניהולי ואישי ומחברת הספר רב המכר "לרא(ע)ות את הכבשים". החברה עורכת סדנאות,אימונים קבוצתיים ואישיים לארגונים ויחדים.

wertha@zahav.net.il

www.relationsheep.co.il

 
חזרה לרשימת הכתבות
Ewise marketing