פרידה שפירא

"סיפור של יצירה" מאת העיתונאי נוח הלפרין

מאת העיתונאי נוח הלפרין

"גם לילדים גדולים יש מה לומר"

פרידה שפירא מחיה בעצם את משחקי המשפחה והחברה שכה אהבנו בעבר, כגון משחקי המונופול, הסבלנות וכדומה. אך כיום במתירנות ובחומריות, בקצב החיים התזזיתי, אבדנו את הסבלנות למשחקי הסבלנות. סביב השולחן כבר לא קיימים משחקי הקובייה והסביבון.

פרידה מגלה לנו, באמצעות הקלפים הנסתרים והגלויים שפיתחה בשם: "סיפור של יצירה" את "שבת אחים גם יחד" ומשכילה להחזיר לנו את מדורת השבט.

כל קלף וקלף הוא בעצם קלף החיים המספר סיפור אישי. 160 הקלפים שבחפיסה משקפים את עושרם ומורכבותם של החיים. מטבעו של האדם להסתיר נקודות חיים חשובות ביותר בעברו. חשיבתו המיידית היא לספר את סיפורי הראוה, רכילות וכדומה.

פרידה מביאה אותנו לחשיבה יצירתית באמצעות הקלפים שפיתחה,כדי לאפשר להוציא מעצמך ספור פשוט ההולך ומתעצם לערך סגולי ייחודי, שאפילו אתה, המספר, לא חשבת על יצירתו.

כל קלף וקלף מהווה יצירת חיים אישית של כל אחד ואחד, פיסת חיים מהמציאות היומיומית .השילוב של מספר סיפורים מהווה גיבוש משפחתי וחברתי כאחד הצומח משום מקום למקום של כבוד אמונה ואהבה .

המטרה העיקרית בסיפור של יצירה היא לספר אותו בכל מצב, ובכל שפה, בעברית יפה או בשפה לא בהירה טעונת טעויות אך פורצת מהלב.לתת אפשרות ביטוי לכל אחד ואחד להביע את סיפורו.

הקלפים יוצרים אופטימיות של חדות יצירה מיוחדת ומלאת תוכן.

פרידה באה ואומרת לנו במילותיה הברורות: אין לי בעיה שתמשיכו ללחוץ מידי ערב על מסך הטלוויזיה וכל עיניכם נשואות אל התוכן לעתים ללא תוכן,אך בצורה זו אנו אט אט מאבדים את הקשר וההקשבה של קרובינו האחד לשני:

לנער המתבגר בבית, כי עיני אב המשפחה נעוצות בשער של רולנדו. אך סיפורו של בנו, שיתכן והבקיע גם הוא שער היום כבר לא ישמע.

לאישה שהמתינה עם סיפור מאוד מעניין לחוויה שחוותה באותו יום, ומחכה לבעל המגיע עייף וכל כולו אומר "לא עכשיו".

לבת החוזרת מבית הספר חדורת קנאה יש סיפור לספר, אך האם בשלה: "האם יש לכם הרבה שיעורים" תשובת הבת: "אמא, את בכלל לא מקשיבה לי". "כן מה את אומרת"? ושוב "איך היה המבחן באזרחות?"

"אימא את שוב לא מקשיבה לי". זה נכון, כי לאם, לא היו את הקלפים המהווים סיפור של יצירה, המלמדים להאזין להקשיב ולדובב.

נתקלתי בילד שחשב לתומו שלאמו נוצרה בעיית שמיעה כי כל פעם, מידי יום, בחזרו מבית הספר, אמו עסוקה בשיחתה עם חברתה מיכל בטלפון, אך כשהוא שולף משפט המהווה את קלף החוויה, אין מאזינים.

הקלפים מהווים דרך של יצירה ביצירתיות להעלות שוב את משחקי החברה, לרמה הנאותה, האקדמית, אך גם העממית ביותר.

בדרך זו, של משחק ייחודי זה, הוא משחק החיים , האמיתי של כולנו ,נוכל להכיר את האחר, את בני משפחתנו האמיתיים, ולהכיר במאוויים החבויים של ילדינו ויקירנו. הקלפים מביאים את המשתתפים במשחק לידי אהבת האדם, האנוש והחברה.

בשאלה השגרתית מה ענייניים, אתה לא מצפה לסיפור ומילת התשובה: הכל בסדר, מכסה על מהות חיים שהיינו מאוד שמחים להתחקות אחריה.

 
חזרה לרשימת הכתבות
Ewise marketing